16:30–17:30 16. 8. 2023

Host Lukáše Horkého
Kamila Nogolová

Beseda na Palouku s Mgr. Kamilou Nogolovou o fenoménu komunitních zahrad, mezigeneračním sdílení a proměnách městského zahradničení, které s sebou jejich rozvoj přinesl.

Během debaty si budeme povídat i o konkrétních možnostech Palouku. Co je dobré v takovém prostoru pěstovat, jak můžeme rozšiřovat zdejší jedlou zahradu nebo jak navázat na historii místa, které původně zahradou bylo. Vyptáme se na možnosti zavlažování ve veřejném prostoru a rovnou zase něco zasadíme. Nářadí máme, můžete k nám zavítat i s rostlinkami nebo se přijít zeptat na cokoliv, co vás k tématu zajímá.

Krátce o komunitních zahradách: 

V praxi jde o formu záhonového a nádobového pěstování, které nabízí nové možnosti využití daného prostoru a zároveň i o návrat k rozličným druhům zeleniny, květin a bylin, které můžeme pěstovat pospolitě a úplně se odklonit od klasických řádkovaných záhonů.

Komunitní zahrady podporují mezigenerační kontakt a příjemné využití času. Navíc je možné tato místa zakládat jako bezbariérová a využívat nejrůznějších prostor, kde chceme pěstovat a není zde například vhodná půda nebo se tady pohybují zvířata. Mnohdy jde i o netradiční využívání různých nádob, skruží, sudů apod.

Poslední léta přinesla velké množství nových rostlin k pěstování, na jednu stranu je to motivováno rozvíjejícím se zájmem o kulinářství, kde se používá hojnost zeleniny a bylin. Na straně druhé je tento fenomén podporován nabídkou zahradnických firem, které stále více propagují pěstování v nádobách. Semenářské firmy po celém světě nabízejí velikou škálu druhů a odrůd pro malopěstitele a zároveň se vracíme ke starým osvědčeným odrůdám a metodám výsevu a pěstování.

Pokud jde o zahradnické postupy můžeme volit různé možnosti, podle podmínek a vlastního nastavení, počínaje substráty, oporami i způsoby hnojení. Do společných záhonů dáváme rostliny, které by se ve velkovýrobě společně sázet nemohly.

 

Kamila Nogolová se zabývá zahradničením od střední školy. Studovala biologii a zemědělskou výrobu na vysoké škole a od 90. let se věnuje přírodním zahradám, starým ovocným druhům a starým odrůdám. Projektuje zahrady, kde do jednoho celku propojuje dřeviny, květiny a byliny, toto téma popularizovala svými vystoupeními v pořadech ČT 1 Zahrada je hra a Dobré ráno. V roce 2018 se spolupodílela na založení zájmové pěstební skupiny, která testuje osiva, pořádá přednášky, návštěvy zahradnických firem a podobně.

 

Projekt byl podpořen Nadací Via v programu Místo, kde žijeme.