Vernisáž pro veřejnost 10. 7. 2025 v 17.00 hod. v Galerii FM
„Maluji více druhů obrazů ve vlčím teritoriu. Připodobňuji se vlčímu vidění barevností, škálou světlostí a tmavostí, ostrostí, motivem, pohyblivostí obrazu. Maluji v noci prostředí, ve kterém se vlk a jeho oko pohybují. Pracuji s fotopastmi, fotografie z nich skládám v animace. Vyrábím si rituální masky, které fungují jako pomůcky nastavující podmínky nejen viděného.“
Lenka Černota zkoumá ve své umělecké praxi pohled jako způsob poznání. Skrze perspektivu vlka nahlíží svět doslova jinýma očima. Prostor obrazu vymezuje rozpětím paží a plátno, na které rukama nanáší barvy, se tak stává jakýmsi portálem mezi vnitřním světem vnímaného a světem viditelného.
Černota přes sebe překrývá vrstvy barev a následně odebírá jejich hmotu, aby se jimi opět probrousila k membráně plátna. Paralelně vstupuje do obrazů kresbou různými materiály a vytváří poznámkový aparát, pomocí něhož z malby odstupuje, aby zachovala dynamiku procesu, nádech–výdech. V poznámkách zároveň vyvíjí novotvary jazyka, které přesněji vyhovují zamýšlenému.
Malby Lenky Černoty nás vracejí k fyzickému prožitku světa podobným způsobem, jakým jej zakoušíme při intimním kontaktu s živou přírodou. Lidské vidění se od toho vlčího liší také perspektivou pohledu — díváme se zevnitř lesa ven, nebo zvenku dovnitř?
Autorka se věnuje především malbě. Doplňkovými technikami, které malbu vrhají do jiných souvislostí jsou kresba, fotografie z fotopastí, animace, video…
V současné době studuje v doktorském studijním programu na AVU, v ateliéru prof. Vladimíra Kokolii.
Více viz:
Galerie FM – umělci