Splavi, umělci

Uutěrky
Uutěrky

Uutěrky jsou malá grafická dílna zaměřená na sítotisk. Její zakladatelé Pavla Byrtusová Krkošková a Martin Krkošek si ji zařídili svépomocí a tím jakoby předznamenali svůj další vývoj. Tak jak vznikaly na začátku sítotiskové stroje, sušáky, police, vznikají teď plakáty, grafiky, knihy. Podomácku a nakoleně. To jsou výrazy, které v sobě skrývají spolupráci s blízkým okolím, spoléhání se na vlastní síly a místní zdroje, pracnost, pomalost, nedokonalost. To je náš sítotisk místo obýváku.

Galerie FM, Splavi
Jaroňová
Eva Jaroňová

Eva Jaroňová je vizuální umělkyně pocházející z Valašska, žijící v Brně. Vystudovala na Fakultě výtvarných umění v Brně, ateliér environment, absolvovala studijní stáže ve Varšavě a Reykjavíku. Její ilustrace, objekty a instalace jsou ovlivněny ekologií, feminismem a psychologií. Využívá černý humor a testuje hranice kontroverze. Vážná témata staví do opozice vůči svému infantilnímu kreslířskému stylu. Vydala několik Zinů a autorských knih. Rovněž přispívala do umělecky zaměřených časopisů. V poslední době se věnuje také textilní tvorbě a designu textilu.

Galerie FM, Splavi
Motal
Tomáš Motal

Tomáš Motal je svérázným autorem komiksů a ilustrátorem se specifickým smyslem pro humor. Po absolvování malby na Fakultě umění Ostravské univerzity spoluvedl galerii Závodník v ostravské putice, s Edgarem Schwarzem a Radkem Pléhou, posléze společně založili kapelu Schwarzprior. ​V současnosti působí v Praze jako ilustrátor na volné noze. Za komiksové černobílé sešity Traum obdržel cenu Muriel.

Galerie FM, Splavi
Suchá
Lívia Suchá

Lívia Suchá je absolventkou Ateliéru ilustrácie a grafiky na VŠVU v Bratislave a v magisterskom štúdiu pokračuje na pražskej UMPRUM. Pohybuje sa na poli ilustrácie, komiksu, grafiky a všetkého, čo ju aktuálne zaujme. Charakteristická je pre ňu práca s linkou a časté presahy medzi analógovým a digitálnym médiom.

Galerie FM, Splavi
Lučanská
Lucie Lučanská

Lucie Lučanská je absolventkou doktorského studia UMPRUM v Ateliéru ilustrace a grafiky a věnuje se psaní a ilustraci na volné noze. Vytváří komiksy, knihy, pracuje s akvarelem, airbrushem, risografií a dalšími. Její práce figurují v nominacích na tuzemská ilustrátorská ocenění typu Nejkrásnější česká kniha nebo Czech Grand Design.

Galerie FM, Splavi
Staněk
Tomáš Staněk

Tomáš Staněk aka OBRAS absolvoval magisterské studium ilustrace a komiksu v Plzni. Vydal komiksové knížky METRO a PRÁZDNINY. Kromě kreslení, volné malby a malování zdí se věnuje tvorbě zinů, občasně tetování a sbírání viteálů.

Galerie FM, Splavi
Jirků
Adéla Marie Jirků

Adéla Marie Jirků absolventka Akademie výtvarných umění v Praze, se studijní zkušeností i z ateliéru Ilustrace na Vysoké škole uměleckoprůmyslové, je malířka a ilustrátorka pendlující mezi Prahou a Valašskem, ilustruje kulturní či osvětové projekty.

Galerie FM, Splavi
Fialová
Denisa Fialová

Denisa Fialová je výtvarná umělkyně původem z Ostravy. K její současné praxi patří mimo jiných médií také kresba a grafika. Jako ilustrátorka spolupracuje s nakladatelstvím Protimluv a jako grafička s Knihovnou města Ostravy.

Galerie FM, Splavi